https://www.yardimciderskitaplari.com/

MEB hazır, okullarda hazırlıklar tamam mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların açılması beklenen 31 Ağustos’a hazırlık yapıyor ancak salgının seyrine göre ikinci ve üçüncü planlar da masaüstünde bekliyor.

Bu senaryolardan biri uzaktan eğitim. Okulların açılmaması ihtimaline karşın kurgulanan bu modelde öğrenciler canlı sınıf uygulamaları üzerinden eğitim alması düşünülüyor.

Bir diğer konuşulan senaryo ise yüz yüze eğitimin ağırlıkta olduğu hibrit model. Haftalık 40 saatlik dersler 20 saate indirilebilecek. Sınıflarda öğrenci sayısı azaltılacak ve Öğrenciler günlere bölünerek pazartesi, çarşamba, cuma ve salı, perşembe, cumartesi günleri okula gelmeleri planlanmakta.

Özel okullar da kendilerince planlarını hazırlamış durumda.

Uzaktan ve yüzyüze olarak karışık yapılması planlanan çalışmalarda bütün okullar Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan ortak kararlar doğrultusunda hareket edecek. Tüm hazırlıkları tamamlanan ve 17 Ağustos itibarıyla tamamen yüz yüze eğitime geçmeye çalışılmakta.

Okul servisleri konusunda da sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre yeniden düzenlenmesi planlanmaktadır. Uzaktan eğitime geçilmeden hemen önce, pandemi açıklandığında servislerde yapılan nano gümüş iyon temizliği, okullar açıldıktan sonra da düzenli olarak devam edilmesi şart olacak.

İlkokul kademesinden itibaren tüm öğrencilerin maske veya siperlik kullandırılması planlanmaktadır. Kampüslere giriş yapan herkesin muhakkak ateşi ölçülecek. Yemekhanelerde yeni oturma düzeni oluşturululacak. Bahçelerde sosyal mesafe çizgileri çizilmiş olacak. Eğer süreç yüz yüze ve uzaktan eğitim birlikte yani hibrit eğitime geçilecek şekilde ilerlerlerse; uzaktan eğitim ve yüzyüze eğitimi birlikte yürütmeye de tüm eğitim kurumları hazır olacaktır..

Tepkini Göster
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
× Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz ?