https://www.yardimciderskitaplari.com/

Sınav Öğrencisi Nasıl Başarılı Olur Ve Veliler Nasıl Davranmalı ?

Aktarılan Başarısızlık

Her sene milyonlarca öğrenci bir yarış içerisinde. Bu yarışa veliler de dahil. Çoğu veli farkında olmadan çocuklarının hayatını ciddi derecede etkiliyor. Seçimlerine, davranışlarına, yaşantısına ve daha nicelerine.

Büyüklerinizden duyduğunuz ” Bu işi yapmamalısın şöyle olur, Şu iş riskli hayatın mahvolur.” Gibi cümleleri çocuklarınıza aktarmamalısınız. Çünkü bunları söyleyen büyükleriniz o işlerde başarısız olmuş ve o başarısızlığı siz veya çocuklarınız yaşayacak diye düşünüyor. Ama bu çocuklarınızın da başarısız olacağı anlamına gelmiyor. Bırakın çocuklarınız istediği işleri yapsın sizin yapabileceğiniz en iyi şey onlara destek olup yardım etmeniz.

Kazanılmış Çaresizlik

Elinden gelenin en iyisini yapıyorsun ama bir türlü istediğin sonucu elde edemiyor musun? Bu durum seni fazlasıyla yıpratıp yarıştan koparıyor. Ama aslında akvaryum deneyini yaşıyorsun sadece farkında değilsin.

Akvaryum deneyi: Bir akvaryumun ortasına cam koyup ikiye ayırıyorlar. Bir tarafına köpek balığı diğer tarafa küçük bir balık yerleştirilip izlenmeye bırakılıyor. Köpek balığı ilk fırsatta saldırmaya başlıyor ancak aradaki cam yüzünden avına ulaşamıyor. Defalarca denemesi başarısız sonuçlanınca 24 saatin sonunda köpek balığı vazgeçiyor ve artık küçük balığı yemek için uğraşmıyor. Aradaki cam kaldırılıyor. Küçük balık köpek balığının yanında rahatça gezinmeye başlıyor fakat köpek balığı saldırmak için hiç yeltenmiyor. Saatlerce denemesi başarısız olmuş ve ona ulaşamayacağının farkına varmıştı. Oysa artık cam yoktu ve avına rahatça ulaşabilecekti. İşte bu kazanılmış çaresizlik. Defalarca denedin olmadı. İşte bu nokta çok kritik. Ya köpek balığının durumuna düşeceksin ya da bu durumu tam tersine çevireceksin.

 

Kararsızlık

Sınav içerisinde olan bir öğrencinin yaşayabileceği en kötü şey ne meslek yapacağını bilmemesidir. Sınava az bir süre kalmasına rağmen bu durumda olan binlerce öğrenci var. Hayatta bir başarıya ulaşmanın tek sırrı karar vermektir. Bu size bir kelimenin ötesinde çağırışım yapmalıdır. Henry Ford’un en büyük özelliği kararlı olmasıdır. Bir gün Ford fabrikasına gelip tüm mühendislerine motorlu araba üreteceğini söylemiştir. Bu durum o dönem için imkansızın ötesinde bir durum. Bütün herkes bunun imkansız olduğunu söylemiş ama Ford bu sözünde çok kararlıymış. 1 sene boyunca hiçbir ilerleme kaydedememişler. Hiçbiri kalem bile oynatamamış. Fikrinden vazgeçirmeye çalışmışlar ama nafile bir kere karar vermişti. 1.5 Senenin sonunda ortaya bir fikir çıkmış ve üstünde çalışmalara başlanmıştı. 3. Senenin başında ise yavaş yavaş üretime geçilmişti.Bir şeyde kararlıysan başaramayacağın hiçbir şey yoktur.Sınavı kazanmak istiyorsan önce ne yapacağına karar vermelisin ardından var gücünle onun için çabalamalısın. Sınavın hatta mutlu bir hayatın en büyük anahtarı budur.

 

Deneme Çözmek

Denemeler arabanın gaz pedalı gibidir. Ne kadar basarsan o kadar hızın artar. Olabildiğince deneme çözmelisiniz. Sınavın psikolojisini yaşatacak denemelere katılmalısınız. Sonuçlarınızdan çekinmemelisiniz. Denemelerdeki hatalar kritik bir rol oynar. Yanlışlarınızı tespit eder ve o konular üzerine yoğunlaşırsınız. İyi olduğunuz konuya fazla vakit ayırmanın anlamı yok. Süreyi olabildiğince aşağıya çekmelisiniz. Çok fazla deneme çözmenin sonucunda sınava girdiğiniz zaman sınav da size deneme gibi gelecektir. Derece yapmanız kolaylaşacaktır. Piyasadaki tüm denemeleri çözmenizi tavsiye ederim. Gözünüz ve beyniniz farklı sorulara alışırsa sınavdaki süpriz sorular gözünüze daha az korkutucu gelecektir.

Tepkini Göster
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
× Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz ?